31 sierpnia 2020

Koniec wakacji




Dziś ostatni zachód słońca, kończących się właśnie WAKACJI. Widok na południową stronę Wielkopolskiego Parku Narodowego
Słońce zachodzi gdzieś w okolicy j.  Dymaczewskiego, więc cały horyzont na prawo od niego to Wielkopolski Park Narodowy.

 To zdjęcie i opis jednego z naszych wolontariuszy,Jakuba Piotrowskiego.Wakacje dobiegły końca,więc działania Wolontariatu ruszają pełną parą. Zaczynamy w najbliższą niedzielę,6 września, od wspólnej akcji (przygotowywanej z Gminą Mosina i Wielkopolskim Parkiem Narodowym) sprzątania terenów granicznych WPN. Natomiast 12 września odbędzie się VI Sprzątanie brzegów Warty (Puszczykowo).
Oba wydarzenia na naszym profilu na Facebooku.
Niech moc będzie z nami! 💚

Rozmowa w TVP3 Poznań

W dzisiejszym porannym programie TVP3 Poznań "Witaj Wielkopolsko!" koordynator Wolontariatu WPN Piotr Rubisz opowiadał o problemie śmieci i działaniach Wolontariatu WPN.
Zapis rozmowy zobaczyć  można w archiwum programu: https://poznan.tvp.pl/36637083/witaj-wielkopolsko
(min.7:25-12.39)





Wykorzystano zapis materiału TVP3 Poznań dostępny na stronie https://poznan.tvp.pl/36637083/witaj-wielkopolsko

28 sierpnia 2020

Spotkajmy się na szlakach WPN

Wakacje dobiegają końca, zakończyliśmy też nasze wydarzenie online na Facebooku "Spotkajmy się na szlakach WPN",w którym zachęcaliśmy do dzielenia się zdjęciami z wędrówek szlakami Wielkopolski Park Narodowy.
Dziękujemy osobom, które zamieściły swoje fotografie:
Magdalena Madajczyk-Głowacka
Edyta Pachowiak
Piotr Rubisz
Ania Matusiak
Ewa Rubisz
Agata Golak
Jolanta Pajszczyk
Agnieszka Bu
Barbara M.Basku
Zachęcamy do odwiedzania WPN i #spotkajmysienaszlakachWPN!

27 sierpnia 2020

Gdyby okoliczne drzewa mogły przemówić...

Oto relacja z naszego najnowszego patrolu na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego.
Składowiska różnych odpadów znajdują się nieopodal Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Gruźlicy i Chorób Płuc im. St. Staszica w Ludwikowie.
Materiał filmowy dla widzów o mocnych nerwach.

23 sierpnia 2020

Po co nam parki narodowe?

Parki narodowe tworzone są w celu ochrony wyjątkowych walorów przyrodniczych danego terenu.  Dlatego obowiązują w nich pewne ograniczenia, które nie powinny budzić kontrowersji. Niestety nie wszyscy respektują zasady.Poruszanie się poza wyznaczonymi szlakami, kąpiele w jeziorach objętych ochroną, wjazdy samochodami i parkowanie poza wyznaczonymi miejscami nie należą do rzadkości... Tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego nie mogą być niszczone w żaden sposób. Czy wszyscy  wiedzą, jak należy zachowywać się na terenie parku narodowego?
Wolontariat WPN prowadzi działania edukacyjne. Niestety naszemu wolontariuszowi nie udało się porozmawiać z napotkanym crossowcem. Szkoda!☹️


Wspólna praca się opłaca


Gmina Mosina również zamieściła informację o zbliżającej się akcji sprzątania.Już jutro ruszają zapisy. Ilość uczestników jest ograniczona ze względu na wymogi parku narodowego. Zatem jeśli jesteście zainteresowani przyłączeniem się do wydarzenia, obserwujcie pojawiające się informacje. 💚👀

22 sierpnia 2020

Nad brzegiem Jeziora Kociołek

Obszar ochrony ścisłej Jezioro Kociołek to jedno z najpiękniejszych miejsc w Wielkopolskim Parku Narodowym. Niewielkie polodowcowe jezioro otoczone lasem jest urokliwe o każdej porze. Niedawno było miejscem warsztatów fotograficznych członków wolontariatu. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej impresji Piotra Rubisza.


Przygotowania do kolejnej akcji

Wolontariat WPN wraz z Gminą Mosina i Wielkopolskim Parkiem Narodowym przygotowują akcję sprzątania terenów granicznych WPN.
Akcja skierowana jest głównie do mieszkańców gminy Mosina.Planowana jest na 6 września br. Szczegóły wkrótce na stronach internetowych organizatorów i w wydarzeniu na Facebooku.







18 sierpnia 2020

O współpracy Gminy Mosina...


... z Wolontariatem WPN przeczytać można w "Informatorze Mosińskim" [sierpień 2020/Nr 5 (58)] - str.16-17. 
Periodyk trafia właśnie do skrzynek pocztowych mieszkańców, a jego wersję w formie pdf można pobrać tutaj.





17 sierpnia 2020

Piękno Wielkopolskiego Parku Narodowego


Przy okazji...


Nasi wolontariusze kochają Wielkopolski Park Narodowy. 💚

Bywamy tu często, nie tylko przy okazji akcji sprzątania. Ale sprzątamy "przy okazji".😉 Czy to rodzinnych spacerów,👨‍👩‍👦‍👦 czy to samotnych wypraw na leśne ścieżki🚶🚶‍♀️🌲🌳, czy też wycieczek rowerowymi szlakami.🚴 Zawsze mamy ze sobą worek na śmieci.
I niestety zawsze się przydaje...🙄

To tylko niektóre ze zdjęć, którymi dzielą się wolontariusze ( Grupa członków Wolontariatu WPN).👍


9 sierpnia 2020

Patrol WPN

Jak przygotowujemy nasze działania?
Zanim  nasi wolontariusze wkroczą do akcji sprzątania, grupa zajmująca się systematycznym patrolowaniem terenów leżących w obrębie Wielkopolskiego Parku Narodowego  sprawdza różne miejsca. Niestety stale napotyka na różne problemy, które są zgłaszane do odpowiednich służb. W miarę możliwości pomagamy rozwiązać te problemy, jak te ostatnio odkryte na terenie Osowej Góry.



8 sierpnia 2020

Akcja wolontariuszy 8 sierpnia

Dzisiaj wolontariusze zajęli się terenem położonym  na skraju Rezerwatu "Las Mieszany na Morenie" przy Starym Puszczykowie oraz okolicą drogi i szlaku rowerowego od szosy nr 430 do parkingu WPN.

Jak zwykle (do tej pory) napotkaliśmy na różnego rodzaju śmieci: szkło (stanowiące zagrożenie pożarowe, zwłaszcza w czasie panujących obecnie upałów), elektrośmieci, części samochodowe,odpady wyrzucane z samochodów, odpady poremontowe, pozostałości po biesiadach na łonie natury, odpady  medyczne...





Na skraju lasu można też napotkać resztki roślinne wyrzucane przez właścicieli przydomowych ogrodów (skoszona trawa, gałęzie drzew i krzewów, owoce itp). Mogłoby się wydawać, że są nieszkodliwe, bo ulegają szybko biodegradacji. Niestety są one niepożądane, gdyż w taki sposób rozprzestrzeniają się gatunki inwazyjne, obce dla naturalnej flory charakterystycznej dla WPN. Dlatego apelujemy o kompostowanie  i /lub oddawanie odpadów zielonych, których wywóz zapewnia gmina.

Straż Parku odebrała dziewiętnaście 120-litrowych worków zapełnionych śmieciami przez naszych wolontariuszy oraz złom! 👏👏👏



4 sierpnia 2020

Śmiertelne pułapki

Kolejny przykład pokazujący,że śmieci porzucone w lesie ( i w innych miejscach) stanowią nie tylko problem estetyczny, ale są również niebezpieczne dla zwierząt. Dużych i małych.
Oto nagranie jednego z naszych wolontariuszy (Artur Nadolny). Puszka po piwie stała się śmiertelną pułapką dla tych żuków... 😥


Podczas majowej akcji sprzątania okolic Glinianek napotkana jaszczurka w butelce miała więcej szczęścia.🦎 (Magdalena Madajczyk-Głowacka)





Ręce opadają...

W regionie Mosiny i Puszczykowa działa Wolontariat WPN, który zajmuje się m.in.  porządkowaniem terenów Parku Narodowego. Wolontariusze co dwa tygodnie zbierają setki litrów śmieci, które i tak stanowią ułamek tego, co na co dzień nas truje. 
- pisze w swoim artykule "Gazeta Mosińsko-Puszczykowska".
Kiedy wolontariusze dalej czytają tekst i dołączone do niego informacje na stronie Gazety na Facebooku, ręce im opadają...