Strona inicjatywy społecznej - wolontariatu działającego na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego
Strony
- Strona główna
- O nas
- Wolontariat WPN na stronie Parku
- Archiwum linków
- Jak zostać wolontariuszem WPN
- Edukacja
- Zasoby edukacyjne
- Foto-grafiki
- Galeria
- WPN w naszym obiektywie
- Spotkajmy się na szlakach WPN
- Przyrodnicze ciekawostki
- Wielkopolski Park Narodowy i jego otulina
- Wideo
- "Głos Puszczyka WPN"
- Sportowa aktywność w WPN
- Mapy - rejony naszych działań
- Pomagają nam
- YouTube
- Facebook - nasza strona
- Wirtualne Muzeum Wolontariatu WPN
- Działania Wolontariatu - mapa
- Mapa interaktywna WPN
31 grudnia 2020
Dobrego roku 2021!
30 grudnia 2020
Trzeciorzędowa pierwszorzędna glina na dachu poznańskiej synagogi
Co łączy dawną poznańską synagogę z WPN? Z pozoru nic. Ale jeśli dobrze poszukać, ślady dziedzictwa historycznego okolic prowadzą do dzisiejszego Wielkopolskiego Parku Narodowego, a ścieżki, którymi się poruszamy, są czasem tak kręte, jak niektóre leśne ścieżynki. Do poszukania tych stycznych punktów zachęcił mnie wpis na stronie na Facebooku Stowarzyszenia Łazęga Poznańska:
Oto dachówka - fragment pokrycia dachu niegdysiejszej poznańskiej synagogi (Synagoga Nowa) przy ulicy Wronieckiej. Pochodzi prawdopodobnie z okresu II wojny światowej, kiedy to została sprofanowana przez niemieckiego okupanta oraz przebudowana na pływalnię dla żołnierzy Wehrmachtu. Dachówka została odnaleziona kilka lat temu, kiedy zaprzestano użytkowania budynku dawnej synagogi jako pływalni miejskiej. Na jej powierzchni widać wytłoczone niemieckie napisy i sygnaturę fabryki ceramicznej i cegielni M.PERKIEWICZA w Ludwikowie p. Mosina.
Jak piękna i okazała była to budowla, można zobaczyć na tym zdjęciu: (natomiast jej obecny stan to "obraz nędzy i rozpaczy")
Więcej zdjęć Nowej Synagogi w Poznaniu https://fotopolska.eu/Nowa_Synagoga_Poznan
Zatem znaleziona dachówka wyprodukowana została w cegielni Maksymiliana Perkiewicza w Ludwikowie. Cegielnia powstała w końcu XIX stulecia i była wielkim, jak na tamte czasy, zakładem przemysłowym. Produkowano w niej m.in. cegły do budowy Twierdzy Poznań.
Stempel cegielni w Ludwikowie |
Lata 1939-1941 , Jedna z trzech mosińskich cegielni (Tonwarenfabrik in Moschin). źr. : Militärgeographischer Überbild Posen 1941 Instytut Geograficzny UAM, Fotopolska |
Cegielnia miała również swój skład firmowy w Gdyni, a jako ze Gdynia była nowo powstającym miastem, zbyt towarów był zapewniony.
Skład budowlany Perkiewicza w Gdyni |
Co można wyszukać w sieci na temat tejże cegielni, po której zostało niewiele śladów?
Ciekawe wycinki ze starych gazet znajdziemy w witrynie ➡️ Zduńskie opowieści
Żródło Zduńskie opowieści |
1930, Fabryka Wyrobów Ceramicznych M. Perkiewicza |
O starej cegielni pisał również Merkuriusz Mosiński:
Merkuriusz Mosiński nr 10/32. 2005 |
Kąpielisko Glinianki |
Glinianki obecnie |
Glinianki - dawne wyrobiska iłów |
Wieża widokowa |
Widok z wieży na lasy WPN |
28 grudnia 2020
Sylwester, czyli...żyjący w lesie
Był taki neon...i znikł!
Firma nasza wytwarzała od lat 60-tych wszystkie neony w Poznaniu,także neon - WIELKOPOLSKI PARK NARODOWY REZERWATEM PRZYRODY I TWEGO SPOKOJU.Konwalie były zapalane przekaźnikiem programowym, kolejno od środka na zewnątrz.Przygotowując wystawę neonów w 2015 roku w Muzeum Narodowym,nie odnaleźliśmy w żadnych archiwach zdjęcia tego neonu.Także na Głogowskiej był neon tematyczny - DĘBY ROGALIŃSKIE TO ŻYWE STULECIA - także brak tego zdjęcia.[...]Neony te były budowane i demontowane na zlecenie Urzędu Miasta, po czym były złomowane.Żaden ślad się po nich nie zachował.Istnieje techniczna możliwość powtórnego odbudowania niektórych neonów.Przykładem tego jest neon - STRZESZYNEK WYPOCZYNEK, który istniał na narożniku Hetmańska/Głogowska, a obecnie odtworzyliśmy go w Strzeszynku.
Nadal jednak nie tracimy nadziei, że może w jakichś prywatnych zbiorach zachowała się fotografia tego neonu...
Wizualizacja projektu neonu. Z zasobów "Cyryl" |
(mmg)
Wolontariat WPN ma rok - relacja
Na stronie internetowej Powiatu Poznańskiego można przeczytać relację Wolontariat WPN ma rok. Zapraszamy do lektury.💚
#BIEGAMYna102
Wolontariat WPN zwraca uwagę nie tylko na problem zaśmiecenia Wielkopolskiego Parku Narodowego (choć ten, niestety, ciągle wysuwa się na pierwszy plan...). Podkreślamy jego walory przyrodnicze, edukacyjne, atrakcje turystyczne, jego dziedzictwo historyczne. Promujemy WPN, a nasi członkowie nie tylko sprzątają, bywają w Parku rekreacyjnie, uczestniczą w sportowych imprezach.
W akcji #BIEGAMYna102 uczestniczyła w tym roku Ania. Wiadomo, jaką trasę wybrała...👍
("W zdrowym ciele zdrowy duch". Ale niektórym ciało zaniemogło i tym razem w biegu wzięła udział tylko Ania. Życzenia zdrowia dla tych wolontariuszy (J.iR. oraz P.), którzy chcieli, a nie mogli tym razem pobiec ulubionymi trasami w WPN 💚)
Ania, jak widać, nie po raz pierwszy w biegu Powstania Wielkopolskiego. Założyła koszulkę z 2018.🏃 |
Zdjęcie Ani w galerii biegaczy https://27grudnia.pl/aktualnosci-tegoroczna-edycja/zobacz-wielka-galerie-biegaczy-na-102/4463 |
27 grudnia 2020
102.rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
26 grudnia 2020
Wolontariat WPN laureatem konkursu Wielkopolska Otwarta na Wolontariat!
Wolontariat WPN został laureatem I edycji konkursu Wielkopolska Otwarta na Wolontariat zorganizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Na stronie internetowej czytamy:
OGŁOSZENIE WYNIKÓW -
I edycji Konkursu
„Wielkopolska Otwarta na Wolontariat”
Województwo Wielkopolskie, zgodnie z Uchwałą Nr 2962/2020 Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dnia 26 listopada 2020 roku, przeprowadziło I edycję Konkursu pod nazwą „Wielkopolska Otwarta na Wolontariat”, zwanego dalej „Konkursem”. Celem Konkursu było nagrodzenie/wyróżnienie inicjatyw wolontariackich realizowanych/zrealizowanych przez wielkopolskich wolontariuszy w 2020 roku.
Konkurs prowadzony był na terenie Wielkopolski. Konkurs skierowany był do wolontariuszek i wolontariuszy działających w ramach organizacji pozarządowych, instytucji i innych podmiotów oraz osób prywatnych i grup nieformalnych, które w roku 2020 zrealizowały na terenie województwa wielkopolskiego działania wolontariackie dla i na rzecz osób starszych, rodzin, osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, osób z wysokiego ryzyka socjalnego, migrantów, instytucji, organizacji i innych. Konkurs był konkursem otwartym.
Kapituła Konkursu dokonała zatwierdzenia formalnego 60 zgłoszeń konkursowych i dokonała wyboru Laureatów I edycji Konkursu „Wielkopolska Otwarta na Wolontariat” .
Wśród laureatów konkursu znajduje się Wolontariat WPN zgłoszony do udziału przez naszego koordynatora Piotra Rubisza, z czego niezmiernie się cieszymy!💚
21 grudnia 2020
20 grudnia 2020
Patrolowanie i lasu podpatrywanie
Sprzątanie uzależnia
"Serdecznie dziękuję wszystkim Wolontariuszom WPN za to, że tym razem poświęcili przedświąteczną niedzielę na sprzątanie ewangelickiego cmentarza mieszkańców miejscowości #Krosno. Zebraliśmy 8 worków (120L) czyli ok. 150kg śmieci (kilkaset sztuk butelek po alkoholu, i sporej ilości worków foliowych) Na szczęście nie było tu dzikiego wysypiska w postaci gruzu, biomasy czy innego tego typu zrzutu, w przeciwieństwie do cmentarza ewangelickiego w Dymaczewie Nowym. Również obok posprzątaliśmy drobne śmieci , które leżały wzdłuż ogrodzenia cmentarza parafialnego"
(mmg)
18 grudnia 2020
Podsumowanie działań Wolontariatu WPN w roku 2020
Zbliża się koniec roku, a wraz z nim dobiega końca pierwszy rok działania Wolontariatu WPN. Pozwolę sobie zatem przedstawić podsumowanie naszych działań.
W tym roku skupiliśmy się przede wszystkim na pracach związanych z oczyszczaniem Parku Narodowego, a więc i gmin, na których obszarze leży, z zalegających w wielu miejscach śmieci. Ze względu na ich dużą ilość i powszechne zaśmiecenie lasów w Polsce, prace te będziemy także kontynuowali w przyszłym roku.
- W efekcie 27 akcji i interwencji doprowadziliśmy do usunięcia z Parku Narodowego około 140 000 litrów śmieci oraz około 12 ton innych odpadów (gruz, stłuczka szklana itp.). Jednocześnie z szerszymi akcjami prowadziliśmy działania indywidualne, w czasie których poszczególni wolontariusze zebrali dodatkowo około 15 000 litrów śmieci. W akcjach wzięło udział 49 wolontariuszy. Wspierali ich także mieszkańcy gmin z okolic WPN.
- Odkryliśmy i zabezpieczyliśmy wiele miejsc niebezpiecznych takich jak np. stare studzienki kanalizacyjne stanowiące bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt.
- Prowadziliśmy monitoring infrastruktury turystycznej na szlakach turystycznych
i doprowadziliśmy do jej choćby tymczasowych, napraw.
- Z terenów leśnych Parku Narodowego zebraliśmy kilkadziesiąt uszkodzonych budek lęgowych, z których część zostanie przez nas wyremontowana w miesiącach zimowych.
- Przeprowadziliśmy także interwencje na obszarach leżących w otulinie WPN, bezpośrednio
u podmiotów odpowiedzialnych za poszczególne obszary.
- Stworzyliśmy dynamicznie rozwijająca się stronę internetową https://wolontariatwpn.blogspot.com, w ramach której prowadzimy także działalność edukacyjną. Jesteśmy obecni w mediach społecznościowych, w prasie, radiu i telewizji.
Pomimo trudnych warunków wynikających z obostrzeń związanych z epidemią udało się nam bardzo wiele zrobić dla ekosystemu Wielkopolskiego Parku Narodowego. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania wolontariuszy, którym w tym miejscu dziękuje za rok ciężkiej pracy. Wśród nich są ludzie w różnym wieku i różnych profesji. Budujący jest fakt, że razem z nimi w akcjach uczestniczą ich dzieci. To pozwala mieć nadzieję, że choć u części młodego pokolenia zaszczepimy miłość do natury i poczucie konieczności dbania o nią.
Ponieważ nigdy wcześniej w Wielkopolskim Parku Narodowym nie istniała organizacja podobna do Wolontariatu WPN, działająca na tak dużą skalę i przy jednoczesnym zaangażowaniu wielu ludzi oraz instytucji, pragnę złożyć podziękowania osobom, które w mijającym roku w różny sposób nas wspierały, umożliwiały realizację naszych przedsięwzięć i przyczyniły się do rozwoju Wolontariatu WPN.
Dziękuję za wsparcie i współpracę Dyrektorowi Wielkopolskiego Parku Narodowego Panu Zbigniewowi Sołtysińskiemu, Panu Dyrektorowi Rafałowi Kurczewskiemu.
Kolejne podziękowania kieruję do Burmistrza Gminy Mosina Pana Przemysława Mielocha, pracowników Urzędu Miejskiego w Mosinie oraz Pani Przewodniczącej Rady Miejskiej Małgorzaty Kaptur. Dziękuję także Straży Miejskiej w Mosinie oraz pracownikom ZUK, którzy odbierali od nas worki z zebranymi odpadami. Pomimo obostrzeń pandemicznych w tej gminie udało się zorganizować dużą akcję sprzątania strefy granicznej WPN, w czasie której zebrano prawie 5 ton odpadów! Dziękuję wszystkim mieszkańcom Mosiny i okolic, którzy wzięli w niej udział.
Dziękuję Burmistrzowi Puszczykowa Panu Andrzejowi Balcerkowi, pracownikom UM Puszczykowo oraz radnym tego miasta za wsparcie działań Wolontariatu na terenie gminy. Bez niego nie moglibyśmy skutecznie oczyścić tej części Wielkopolskiego Parku Narodowego.
Dziękuję Wójtowi Gminy Komorniki Panu Janowi Brodzie za wsparcie w usunięciu zrzutów betonu oraz Pani Sołtys Wir Katarzynie Wójcik za otwarte podejście do rozwijania współpracy z Wolontariatem WPN.
Dziękuję także politykom, którzy niezależnie od różnicy poglądów wspierali nasze działania. Szczególnie dziękuję Senatorowi Rzeczypospolitej Panu Marcinowi Bosackiemu za poparcie naszego działania i udział w akcji sprzątania.
Dziękuję władzom samorządowym Powiatu Poznańskiego, w tym Panu Przewodniczącemu Mirosławowi Wielochowi oraz Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Wielkopolskiego.
Podziękowania kieruję także do dziennikarzy z „Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej”, „Echa Puszczykowa”, „Informatora Mosińskiego” Gazety Lubońskiej, Głosu Wielkopolskiego, telewizji WTK, TV Polsat News, PTV-3, Powiatowej 17 oraz lokalnych i ogólnopolskich rozgłośni radiowych czy portali internetowych. Dzięki ich materiałom na temat Wolontariatu WPN i problemu zaśmieconych lasów informacja o tym mogła dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.
Dziękuję również osobom prywatnym i firmom, które wsparły nas ofiarowując worki na śmieci (co przy ich dużej ilości ma ogromne znaczenie), a także wspomogły w trakcie transportu zebranych odpadów do miejsc utylizacji.
Wierzę, że nasza działalność już w istotny sposób przyczyniła się do zmniejszenia ilości odpadów na obszarze Wielkopolskiego Parku Narodowego, do zwrócenia uwagi na problem lokalnym władzom.
O tym, że tak się stało świadczy ich zaangażowanie we wsparcie naszych działań. Wierzę także, że wielu członków lokalnych społeczności również doceni naszą pracę i swą postawą czy aktywnością również przyczynią się do zmiany sytuacji w Wielkopolskim Parku Narodowym i gminach, w których mieszkają.
Korzystając z okazji składam wszystkim Państwu życzenia spokojnych Świąt i szczęśliwego, a zwłaszcza zdrowego Nowego Roku.
Czy znasz Wielkopolski Park Narodowy? Krzyżówka Wolontariatu WPN
Do zasobów edukacyjnych dostępnych na naszej stronie (zakładka EDUKACJA) dodaliśmy krzyżówkę, która może przydać się nauczycielom zarówno na zajęciach dydaktycznych, jak i stanowić rozrywkę umysłową dla wszystkich, którzy mają ochotę sprawdzić swoją wiedzę o Wielkopolskim Parku Narodowym w tej formie.
Krzyżówkę w formacie PDF można pobrać i wydrukować, dostępna tutaj.
(mmg)
17 grudnia 2020
PomagaMY i MY!
(mmg)
16 grudnia 2020
Mosina poleca
14 grudnia 2020
#ŻYCZENIAna102
Na naszej stronie mieliśmy zamiar opublikować filmik w dniu rocznicy, ale skoro już ujrzał światło dzienne, niech leci w świat! Dobrych życzeń nigdy nie za wiele! Wszystkiego najlepszego, Wielkopolsko! 💚 Wolontariat WPN #ŻYCZENIAna102
Echo naszej listopadowej akcji
Miasto Puszczykowo relacja z akcji sprzątania, którą nasi wolontariusze przeprowadzili 21 listopada m.in. w puszczykowskim obwodzie WPN.
13 grudnia 2020
(Nie) bajka...
Dzisiaj opowiemy Wam bajkę, ale nie czytajcie jej na dobranoc, by snów złych nie mieć.
Działo się to nie tak dawno temu, bo zaledwie wczoraj. Nie za górami, za lasami, ale w lesie, w malowniczym, usianym polodowcowymi wzniesieniami Wielkopolskim Parku Narodowym. Kopciuszek ze swoimi współtowarzyszami jak zwykle wykonywał swoją pracę.
Idąc ze wzrokiem utkwionym w leśną ściółkę, zbierał porzucone śmieci. Z każdym krokiem było mu coraz ciężęj na sercu i w rękach, bo szary 120- litrowy worek szybko zapełniał się śmieciami.
Spomiędzy opadłych liści zbierał potłuczone szkło i drżał na samą myśl o tym, że może właśnie tędy zwykły przechodzić sarny, jelenie i dziki, które nie raz, nie dwa zdarzyło mu się podglądać zza drzew. Pogrzebał w leśnej ściółce, zebrał, ile się dało i ruszył dalej.
Zwabiony odgłosami ożywionych rozmów i okrzyków przerażenia dotarł do miejsca, w którym Siedmiu Krasnoludków odnalazło ślady i tropy Złego Wilka.
Pojadłszy popił, a widać, że nie był abstynentem i nie brał do pyska byle czego.
Krasnoludki chyba nigdy się nie dowiedzą, co stało się z Czerwonym Kapturkiem. Na pewno odwiedził swoją Babcię, bo zapomniał swojego koszyczka po wiktuałach.
Czy znalezione części garderoby należały do Babci czy do jej wnuczki, która niepomna przestróg matki zeszła z leśnego szlaku? Tym powinni zająć się detektywi.
Za to Babcia... niewiele po niej zostało.
Krasnoludki i Kopciuszek zastanawiali się, gdzie w tej historii był leśniczy, który miał uratować obie panie. Gdyby w porę się zjawił, bajka, jak to bajka, miałaby szczęśliwe zakończenie. Widać było tylko, że w owym czasie na ratunek przybył dzielny Ołowiany Żołnierz, przebrany za Winnetou i stoczył swoją ostatnią bitwę. (Wiadomo, że Winnetou zginął od strzału, podczas akcji uwalniania białych osadników. Teraz są pewne poszlaki, że to była Babcia i Czerwony Kapturek.).
Tyle bajka. A jak było naprawdę? Grupa wolontariuszy 12 grudnia sprzątała las na granicy Wielkopolskiego Parku Narodowego i Krosinka. Kolejny raz okazało się, że najwięcej odpadów znajdujemy właśnie na terenach granicznych. Większość zebranych przez nas śmieci leżała w lesie od dawna, na co wskazuje ich charakter i stan. Wśród nich przeważało szkło w postaci potłuczonych słoików, butelki, różne sprzęty gospodarstwa domowego i ich fragmenty, a także odpady szczególnie niebezpieczne oraz puste opakowania po nich: baterie, żarówki, lekarstwa, sprzęt medyczny, gruz eternitowy...
W ciągu dwóch i pół godziny dwadzieścioro sześcioro dużych i małych wolontariuszy zapełniło czterdzieści 120-litrowych worków. Do tego trochą żelastwa, opony... W to miejsce trzeba będzie jeszcze powrócić, niestety nie byliśmy w stanie zebrać wszystkiego. Odbiór śmieci zapewniła Gmina Mosina, dziękujemy za współpracę! 💚