Strony

31 sierpnia 2020

Koniec wakacji




Dziś ostatni zachód słońca, kończących się właśnie WAKACJI. Widok na południową stronę Wielkopolskiego Parku Narodowego
Słońce zachodzi gdzieś w okolicy j.  Dymaczewskiego, więc cały horyzont na prawo od niego to Wielkopolski Park Narodowy.

 To zdjęcie i opis jednego z naszych wolontariuszy,Jakuba Piotrowskiego.Wakacje dobiegły końca,więc działania Wolontariatu ruszają pełną parą. Zaczynamy w najbliższą niedzielę,6 września, od wspólnej akcji (przygotowywanej z Gminą Mosina i Wielkopolskim Parkiem Narodowym) sprzątania terenów granicznych WPN. Natomiast 12 września odbędzie się VI Sprzątanie brzegów Warty (Puszczykowo).
Oba wydarzenia na naszym profilu na Facebooku.
Niech moc będzie z nami! 💚

Rozmowa w TVP3 Poznań

W dzisiejszym porannym programie TVP3 Poznań "Witaj Wielkopolsko!" koordynator Wolontariatu WPN Piotr Rubisz opowiadał o problemie śmieci i działaniach Wolontariatu WPN.
Zapis rozmowy zobaczyć  można w archiwum programu: https://poznan.tvp.pl/36637083/witaj-wielkopolsko
(min.7:25-12.39)





Wykorzystano zapis materiału TVP3 Poznań dostępny na stronie https://poznan.tvp.pl/36637083/witaj-wielkopolsko

30 sierpnia 2020

Między legendą a nauką - Szwedzkie Góry

Nasza propozycja wycieczki: Szwedzkie Góry w Wielkopolskim Parku Narodowym to miejsce niezwykłe.
Dlaczego? Można przeczytać tutaj.


Śmieci w WPN w relacji TVP3 Poznań

Naszym "znaleziskiem" na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego zainteresował się reporter Teleskopu, programu realizowanego przez TVP3 Poznań.

28 sierpnia 2020

Spotkajmy się na szlakach WPN

Wakacje dobiegają końca, zakończyliśmy też nasze wydarzenie online na Facebooku "Spotkajmy się na szlakach WPN",w którym zachęcaliśmy do dzielenia się zdjęciami z wędrówek szlakami Wielkopolski Park Narodowy.
Dziękujemy osobom, które zamieściły swoje fotografie:
Magdalena Madajczyk-Głowacka
Edyta Pachowiak
Piotr Rubisz
Ania Matusiak
Ewa Rubisz
Agata Golak
Jolanta Pajszczyk
Agnieszka Bu
Barbara M.Basku
Zachęcamy do odwiedzania WPN i #spotkajmysienaszlakachWPN!

27 sierpnia 2020

Gdyby okoliczne drzewa mogły przemówić...

Oto relacja z naszego najnowszego patrolu na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego.
Składowiska różnych odpadów znajdują się nieopodal Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Gruźlicy i Chorób Płuc im. St. Staszica w Ludwikowie.
Materiał filmowy dla widzów o mocnych nerwach.

24 sierpnia 2020

Szklana pogoda

Niestety nie wszystko działa, jak byśmy chcieli...

Post z serii SPRAWDZAM! #EcoHarmonogram W poniedziałek 17 sierpnia otrzymaliśmy wiadomość poprzez stronę na Facebooku...
Opublikowany przez Wolontariat WPN Poniedziałek, 24 sierpnia 2020

23 sierpnia 2020

Po co nam parki narodowe?

Parki narodowe tworzone są w celu ochrony wyjątkowych walorów przyrodniczych danego terenu.  Dlatego obowiązują w nich pewne ograniczenia, które nie powinny budzić kontrowersji. Niestety nie wszyscy respektują zasady.Poruszanie się poza wyznaczonymi szlakami, kąpiele w jeziorach objętych ochroną, wjazdy samochodami i parkowanie poza wyznaczonymi miejscami nie należą do rzadkości... Tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego nie mogą być niszczone w żaden sposób. Czy wszyscy  wiedzą, jak należy zachowywać się na terenie parku narodowego?
Wolontariat WPN prowadzi działania edukacyjne. Niestety naszemu wolontariuszowi nie udało się porozmawiać z napotkanym crossowcem. Szkoda!☹️


Wspólna praca się opłaca


Gmina Mosina również zamieściła informację o zbliżającej się akcji sprzątania.Już jutro ruszają zapisy. Ilość uczestników jest ograniczona ze względu na wymogi parku narodowego. Zatem jeśli jesteście zainteresowani przyłączeniem się do wydarzenia, obserwujcie pojawiające się informacje. 💚👀

Wolontariat WPN, Gmina Mosina oraz Wielkopolski Park Narodowy organizują wspólnie sprzątanie terenów granicznych Parku....
Opublikowany przez Gmina Mosina Niedziela, 23 sierpnia 2020

22 sierpnia 2020

Nad brzegiem Jeziora Kociołek

Obszar ochrony ścisłej Jezioro Kociołek to jedno z najpiękniejszych miejsc w Wielkopolskim Parku Narodowym. Niewielkie polodowcowe jezioro otoczone lasem jest urokliwe o każdej porze. Niedawno było miejscem warsztatów fotograficznych członków wolontariatu. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej impresji Piotra Rubisza.


Przygotowania do kolejnej akcji

Wolontariat WPN wraz z Gminą Mosina i Wielkopolskim Parkiem Narodowym przygotowują akcję sprzątania terenów granicznych WPN.
Akcja skierowana jest głównie do mieszkańców gminy Mosina.Planowana jest na 6 września br. Szczegóły wkrótce na stronach internetowych organizatorów i w wydarzeniu na Facebooku.







18 sierpnia 2020

O współpracy Gminy Mosina...


... z Wolontariatem WPN przeczytać można w "Informatorze Mosińskim" [sierpień 2020/Nr 5 (58)] - str.16-17. 
Periodyk trafia właśnie do skrzynek pocztowych mieszkańców, a jego wersję w formie pdf można pobrać tutaj.





Przy okazji...


Nasi wolontariusze kochają Wielkopolski Park Narodowy. 💚

Bywamy tu często, nie tylko przy okazji akcji sprzątania. Ale sprzątamy "przy okazji".😉 Czy to rodzinnych spacerów,👨‍👩‍👦‍👦 czy to samotnych wypraw na leśne ścieżki🚶🚶‍♀️🌲🌳, czy też wycieczek rowerowymi szlakami.🚴 Zawsze mamy ze sobą worek na śmieci.
I niestety zawsze się przydaje...🙄

To tylko niektóre ze zdjęć, którymi dzielą się wolontariusze ( Grupa członków Wolontariatu WPN).👍


9 sierpnia 2020

Patrol WPN

Jak przygotowujemy nasze działania?
Zanim  nasi wolontariusze wkroczą do akcji sprzątania, grupa zajmująca się systematycznym patrolowaniem terenów leżących w obrębie Wielkopolskiego Parku Narodowego  sprawdza różne miejsca. Niestety stale napotyka na różne problemy, które są zgłaszane do odpowiednich służb. W miarę możliwości pomagamy rozwiązać te problemy, jak te ostatnio odkryte na terenie Osowej Góry.



8 sierpnia 2020

Akcja wolontariuszy 8 sierpnia

Dzisiaj wolontariusze zajęli się terenem położonym  na skraju Rezerwatu "Las Mieszany na Morenie" przy Starym Puszczykowie oraz okolicą drogi i szlaku rowerowego od szosy nr 430 do parkingu WPN.

Jak zwykle (do tej pory) napotkaliśmy na różnego rodzaju śmieci: szkło (stanowiące zagrożenie pożarowe, zwłaszcza w czasie panujących obecnie upałów), elektrośmieci, części samochodowe,odpady wyrzucane z samochodów, odpady poremontowe, pozostałości po biesiadach na łonie natury, odpady  medyczne...





Na skraju lasu można też napotkać resztki roślinne wyrzucane przez właścicieli przydomowych ogrodów (skoszona trawa, gałęzie drzew i krzewów, owoce itp). Mogłoby się wydawać, że są nieszkodliwe, bo ulegają szybko biodegradacji. Niestety są one niepożądane, gdyż w taki sposób rozprzestrzeniają się gatunki inwazyjne, obce dla naturalnej flory charakterystycznej dla WPN. Dlatego apelujemy o kompostowanie  i /lub oddawanie odpadów zielonych, których wywóz zapewnia gmina.

Straż Parku odebrała dziewiętnaście 120-litrowych worków zapełnionych śmieciami przez naszych wolontariuszy oraz złom! 👏👏👏



6 sierpnia 2020

4 sierpnia 2020

Śmiertelne pułapki

Kolejny przykład pokazujący,że śmieci porzucone w lesie ( i w innych miejscach) stanowią nie tylko problem estetyczny, ale są również niebezpieczne dla zwierząt. Dużych i małych.
Oto nagranie jednego z naszych wolontariuszy (Artur Nadolny). Puszka po piwie stała się śmiertelną pułapką dla tych żuków... 😥


Podczas majowej akcji sprzątania okolic Glinianek napotkana jaszczurka w butelce miała więcej szczęścia.🦎 (Magdalena Madajczyk-Głowacka)